Konsultacja to spotkanie, którego celem jest określenie Twoich potrzeb, oczekiwań i problemów. Może być jednorazowe lub stanowić wstęp do terapii. Na konsultację zapisać się może każdy, kto potrzebuje porady w kwestiach osobistych, rodzinnych czy zawodowych oraz zmagający się z innymi problemami.
Spotkanie nie wymaga przygotowania, kluczowe jest dla mnie, abyś czuł się komfortowo i bezpiecznie. Po jego zakończeniu, w zależności od Twoich potrzeb, ustalimy diagnozę, plan współpracy w ramach terapii czy też inne formy wsparcia, które pomogą Ci działać na co dzień.
Terapia służy rozpoznaniu i nazywaniu problemów oraz poprawie stanu emocjonalnego. Pozwala spojrzeć na istniejące trudności z innej perspektywy i znaleźć ich rozwiązanie. Ułatwia radzenie sobie z kryzysem, pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości i sprawnej komunikacji oraz lepszych relacji z najbliższymi.
Z tej formy pomocy można korzystać indywidualnie, w parach pracując nad swoją relacją bądź wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny, aby ustalić granice, zasady domowe czy role oraz budować prawidłowe sposoby komunikowania się, rozwiązywania konfliktów i pojawiających się napięć.
Opinia psychologiczna oraz ocena funkcjonowania psychologicznego to dokumenty wydawane na potrzeby komisji lekarskich różnych instytucji takich jak MOPS czy PFRON, oraz na potrzeby orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności.
Mogą być także niezbędne dla osób ubiegających się o przyjęcie do szkoły sportowej,
pragnących zmienić płeć, potrzebujących operacji oraz uczniom i dzieciom w wieku przedszkolnym ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i adaptacji.
W celu przygotowania opinii konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z osobą badaną (lub jej opiekunem) oraz wykonanie testów psychologicznych. W przypadku, gdy osoba badana poddana jest specjalistycznemu leczeniu, pomocny jest wgląd do posiadanej dokumentacji medycznej np. od lekarza psychiatry czy neurologa.
Celem jest wskazanie i dokładne określenie mechanizmów zachowania danej osoby, jej wydolności umysłowej itp. Wykorzystanie profesjonalnych testów umożliwia wyjaśnienie źródła problemów, prognozę skutków zachowań oraz stanowi podstawę planu leczenia i pierwszy krok do poprawy komfortu życia badanego.
Rodzaj przeprowadzanych testów dobierany jest indywidualnie, zależnie od potrzeb pacjenta.
W zależności od potrzeb diagnoza może dotyczyć: osobowości, zdolności intelektualnych (IQ) funkcjonowania emocjonalnego, poznawczego i społecznego, określenia profilu zainteresowań zawodowych, przyczyn niepowodzeń szkolnych u dzieci i młodzieży czy agresywności młodzieży/reaktywności emocjonalnej.
Interwencja kryzysowa jest formą kontaktu terapeutycznego. Skierowana jest do osób mierzących się z problemami po trudnym wydarzeniu losowym takim jak: śmierć bliskiej osoby, brak pracy, choroba kogoś bliskiego, które uniemożliwia lub utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Celem interwencji jest wsparcie emocjonalne, minimalizacja lęku, którego podłożem jest kryzys oraz zapewnienie opieki i poczucia bezpieczeństwa.
Mediacje to pozasądowy sposób na porozumienie i rozwiązanie sporu pomiędzy stronami. W ramach spotkań pomagam wypracować szybko ugodę satysfakcjonującą każdą ze stron.
Spotkania mediacyjne to najczęściej kilka wizyt (około 3) zarówno indywidualnych, jak i wspólnych w celu zdefiniowania stanowisk, ich prezentacji oraz wypracowania satysfakcjonującego kompromisu i minimalizacji liczby negatywnych emocji w celu utrzymania poprawnych relacji.
wydanie dokumentu
w zależności od rodzaju i ilości wykonanych testów
spotkanie indywidualne
spotkanie wspólne